Тежка енергия на промяната вече е факт. Както всяко начало, всяко раждане е съпътствано с болка, страх и поемане на въздух. През последната година, живеем в невероятен стрес, който влияе на всичко в и около нас.
Как да се справим със стреса? За съжаление няма рецепта за това. Потребностите и мислите на всеки един от нас са различни. Въпреки, че живеем заедно, тук, в нашето земно пространство, имаме различни пътища, различни уроци за усвояване, имаме много и разнообразни опитности, които определят начина ни на живот.
Какво означава стрес? Състояние на силно физическо, нервно напрежение, предизвикано от негативни фактори, отрицателно физическо, или емоционално въздействие и усещане.
Нека да погледнем малко по разширено към понятието „Стрес”. Не си мислете, че единствено ние във вселената сме стресирани. Животните, растенията и всички живи организми, също са подложени на стрес. Не сме само ние!
До какво може да доведе стреса? До болест на физическото, ментално и емоционално тяло. До лекарства. До загуба на смисъл, да се изгубиш по житейския път понякога е здравословно, друг път не.
По какво да разпозная, че съм под стрес? Мислите ни стават хаотични и объркващи, често се появява треперене. Имам усещането, че „сърцето е в гърлото”. Имам „свита топка” между гърдите. Промяна на съня или отказ да ставаш от леглото. Мускулни болки. Чести избухвания и ругаене без причина. Какво друго би могло да ме дисбалансира? По често виждаме негативните от позитивните неща в живота си.
Когато усетим, че губим почва под краката си е добре да се спрем за един миг и да се огледаме, да останем за кратко в изгубването си, да спрем да мислим и усетим тежестта на дезориентацията си. Въпроси като:”Какво става?”, „Защо на мен?”, „Пак ли?”, „Какво да правя?” са напълно нормални и адекватни за стресови състояние. Ако се задържите в хаоса повече от 7 дни е добре да потърсите подкрепа от семейство, приятели, специалисти. Когато човек е в стрес, желателно е да говори, да не таи всички усещания и преживявания в себе си. И кое всъщност ни е довело до този стрес, това което си мислим ние или нещо по дълбоко вътре в нас? Споделянето е част от процеса на осъзнаване и справяне със стреса.
Съществуват няколко варианта:
Вариант 1: Стреса е много мощен мотиватор. В момент на високи нива на стрес, бихте могли да вземете дори и най-правилните решения в живота си. Понякога всичко изглежда като на „живот и смърт”, а може би е и така.
Вариант 2: Адаптация и обновяване на себе си. ОК, потъни за около седмица. Не мисли, не прави нищо, самосъжалявай се, оплаквай живота си. Всичко зависи единствено и само от нас самите. Какво искаме, как го искаме, кога и т.н. „Всяко нещо е с времето си”. Ако сме си изработили или платили цената за това което искаме, ще дойде. Ако ли не просто го оставяме и продължаваме напред с друго. Животът е много прост и в същото време нашите мозъци го правят прекалено оплетен, което също води до стрес. Помисли: Готов ли си да платиш цена и каква, за това което искаш? Ако „Да”, продължаваш, ако „Не”, заменяш с друго. Време за подредба, време за приемане, време за рестарт.
Вариант 3: При осъзнаване, че не можем да се справим сами /Как го осъзнаваме? Загуба на желание за хранене, къпане и извършване на нормални ежедневни дейности или свръх хранене, злоупотреба с алкохол и по силни вещества, създаване на неразумни конфликти, агресия, мазохизъм, самопоражеско поведение/, напираме специалисти, които да ни подкрепят по пътя, да ни помогнат.
Както всяко нещо във вселената така и при стреса съществуват двете страни на монетата. Зависи, как нашите възприятия ще погледнат на предизвикателството. Какъв избор ще направим и колко дълго ще останем в него? Някои хора ще кажат: „Лесно е да се говори, трудно е да се преживее”. Да, така е! Единственото сигурно нещо за всяко едно екстремно състояние на нашето физическо, ментално и духовно тяло е да бъдем откровени със себе си, да не се самозаблуждаваме сами и крием истината от себе си.
Бъдете щастие!
Ваня Иванова – психолог